40camp logo

Bezpieczny dostęp bezprzewodowy do sieci z FortiCloud

Użytkownicy coraz częściej korzystają z różnych rodzajów urządzeń przenośnych ? tabletów, smartfonów i laptopów. Oczekują zapewnienia spójnego, bezpiecznego dostępu z nich do firmowych zasobów oraz gwarancji, że ich sprzęt będzie poprawnie i szybko rozpoznany oraz połączony z korporacyjną siecią. Uniwersalne rozwiązanie ochronne, które zapewnia korzystanie z firmowych danych bez narażania na ich przedostanie się w niepowołane ręce, proponuje firma Fortinet.

Klienci coraz chętniej korzystają z łączności bezprzewodowej i mają wobec niej rosnące oczekiwania. Wynika to z kilku tendencji. Po pierwsze, stale rośnie liczba używanych urządzeń mobilnych. Ich oferta systematycznie się zwiększa, a dynamika sprzedaży jest znacznie większa niż w przypadku urządzeń stacjonarnych. Po drugie, firmy coraz chętniej korzystają z sieci bezprzewodowych, widząc ogromne zalety tego rozwiązania, przede wszystkim wygodę jego użytkowania. Po trzecie, nowoczesne urządzenia dostępowe w sieciach bezprzewodowych (m.in. zgodne ze standardem 802.11ac Wave 2) zapewniają szybkość transmisji danych porównywalną z tradycyjną infrastrukturą kablową. Po czwarte zaś, administratorzy IT chcą zarządzać siecią bezprzewodową przy pomocy jednolitej platformy, gdyż to bardzo ułatwia ich pracę.

Nowoczesne rozwiązania do budowy infrastruktury sieci bezprzewodowej powinny zapewniać funkcjonalność zgodną z wymogami klientów. Ważna jest dla nich przede wszystkim możliwość pełnej kontroli nad urządzeniami i aplikacjami pracującymi w sieci oraz zunifikowane zarządzanie całym środowiskiem z jednego panelu administracyjnego. Oczekują także dużej pojemności punktów dostępowych, bo dzięki temu zapewniona zostaje wysoka wydajność środowiska sieciowego, priorytetyzacja usług, łatwe uwierzytelnianie, lokalizacja sprzętu i analiza jego wykorzystania oraz udzielanie dostępu urządzeniom prywatnym (BYOD). Przysłowiową wisienką na torcie jest także oczywiście atrakcyjna cena takiego rozwiązania.

Infrastruktura w chmurze alternatywą dla MŚP

Budowa tradycyjnej, centralnie zarządzanej infrastruktury sieciowej wiąże się z koniecznością inwestycji w punkty dostępowe, kontroler sieciowy oraz licencje oprogramowania zarządzającego. Potencjalna rozbudowa sieci o dodatkowe mechanizmy ? w tym odpowiadające za bezpieczeństwo ? to kolejne wydatki. Wszystko to wpływa na duże koszty inwestycji i jest związane także z większymi wydatkami na utrzymanie, przez co wiele firm nie może sobie pozwolić na stworzenie dobrze zorganizowanej infrastruktury bezprzewodowej.

Alternatywą dla małych i średnich firm jest infrastruktura sieciowa bazująca na chmurze. W takim modelu siecią radiową administratorzy zarządzają przy pomocy centralnego portalu, mogą sprawnie aktualizować firmware urządzeń sieciowych, analizować ich pracę w czasie rzeczywistym, przeglądać logi. Ważną są także zapewniane przez producenta centralne rozwiązania ochronne (np. analiza nieznanego, złośliwego kodu) oraz możliwość rozbudowywania infrastruktury o dodatkowe mechanizmy zabezpieczające zlokalizowane w punktach dostępowych.

Model chmurowy świetnie sprawdza się również w przypadku infrastruktury rozproszonej (sklepy, punkty obsługi, kantory itp.), w której wykorzystywane są zdalnie zarządzane punkty dostępowe z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa. Taką funkcjonalność zapewniają urządzenia FortiAP-S. Oprócz standardowych funkcji radiowych umożliwiają one m. in. kontrolę aplikacji, ochronę przed atakami oraz złośliwym oprogramowaniem oraz filtrowanie stron WWW. Punkty dostępowe FortiAP-S są zarządzane poprzez chmurę i mają możliwości urządzeń klasy korporacyjnej ? zapewniają gigabitową wydajność, bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie i niezawodność.

Zabezpieczenia łatwe w zarządzaniu

FortiCloud to chmurowa platforma do konfiguracji rozwiązań Fortinet (w tym produktów z serii FortiAP-S), zarządzania nimi i analizy ich pracy. Jedną z najważniejszych korzyści, które zapewnia, jest możliwość przyłączania urządzeń do infrastruktury za pomocą kilku kliknięć myszy dzięki funkcji FortiDeploy. Umożliwia łatwe dodawanie punktów dostępowych FortiAP do skonfigurowanej w chmurze sieci, a także automatyczne obejmowanie firewalli FortiGate zarządzaniem przez FortiCloud. W środowiskach rozproszonych, np. dużych sieciach handlowych czy placówkach edukacyjnych, można instalować setki urządzeń z rodziny FortiGate i FortiAP, z wykorzystaniem klucza grupowego.

Inną ważną korzyścią zapewnianą przez platformę FortiCloud jest konfiguracja i zarządzanie urządzeniami Fortinet przy pomocy jednej centralnej internetowej konsoli administracyjnej. Takie ustawienia jak adresy IP lub SSID można przypisywać poszczególnym urządzeniom lub całym ich grupom (metoda push). Kopie zapasowe danych konfiguracyjnych są przechowywane w FortiCloud, co ułatwia takie czynności jak wymiana urządzeń lub odzyskanie tych informacji. Istnieje także możliwość centralnego zarządzania i kontrolowania procesu aktualizacji firmware?u urządzeń.

Kolejne zalety funkcji FortiCloud to:

  • - centralne logowanie i alarmowanie;
  • - kontrola i analiza komunikacji klientów radiowych;
  • - zapewnienie dostępu gościnnego w ramach sieci radiowej;
  • - ochrona przed zagrożeniami APT dzięki funkcji sandboxingu FortiGuard;
  • - nieustające śledzenie i analiza zabezpieczeń poprzez FortiView;
  • - dostępność informacji o sieci dzięki raportom FortiCloud.

Platforma FortiCloud zapewnia łatwość wdrożenia, dużą wydajność operacyjną i niższe koszty użytkowania. Spełnia oczekiwania klientów końcowych każdego rodzaju ?pracowników korporacji, sektora publicznego, firm z sektora MŚP a także użytkowników domowych.

Jeszcze więcej korzyści

Od systemów bezpieczeństwa wymaga się dziś, aby oprócz ochrony w czasie rzeczywistym zapewniały szczegółową analizę plików, czyli tzw. sandboxing. Większość dostępnych na rynku certyfikowanych produktów jest przeznaczonych dla największych przedsiębiorstw, co sprawia że są nieosiągalne dla małych i średnich firm ? zarówno pod względem kosztów inwestycji, jak i z powodów technicznych. Podobnie jest w przypadku rozwiązań korelujących informacje z logów bieżących, jak i historycznych.

Natomiast każde przedsiębiorstwo korzystające z urządzeń FortiGate może w ramach usługi FortiCloud realizować te zadania w chmurze FortiGuard. Uruchomienie tych funkcji nie wymaga żadnych działań konfiguracyjnych, a jedynie wykupienia stosownej licencji. Taki model powoduje, iż Fortinet jako jedyny dostawca na rynku oferuje zaawansowane usługi bezpieczeństwa i analityki zagrożeń również mniejszym klientom i to w myśl zasady ?bezpieczeństwo bez kompromisów?.

Dodatkowo, producent już wkrótce zapewni klientom możliwość restrykcyjnego określania, gdzie geograficznie będą przetwarzane ich dane w chmurze FortiCloud. Do dyspozycji otrzymają konkretne lokalizacje, w tym też takie, które mieszczą się na terenie Unii Europejskiej.

Zapisz się do naszego newslettera

logo Veracomp Exclusive Networks
info@40camp.pl
Copyright © 2016 – 2024 Exclusive Networks Poland Polityka Prywatności
Realizacja: Bitubi
cross