Najbardziej właściwym kierunkiem rozbudowy cyberbezpieczeństwa jest zapewnienie adekwatnego systemu zbierania i korelowania logów.
FortiAnalyzer zapewni tę funkcjonalność i dostępny jest w postaci urządzenia lub wirtualnej maszyny którą można zlokalizować we własnych zasobach lub w bezpiecznej chmurze obliczeniowej np. z certyfikacją EN 50600 klasy IV.
Kolejnym krokiem jest postawienie na rozwiązania zapewniające bezpieczny dostęp do sieci firmowej w warunkach pracy zdalnej lub hybrydowej.
FortiClient z modułem ZTNA oraz EPP/APT jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Z jednej strony możemy zapewnić respektowanie polityk bezpieczeństwa nawet jeżeli urządzenie pracuje poza siecią firmową a z drugiej najwyższej klasy mechanizmy antywirusowej analizy statycznej a nawet dynamicznej z użyciem
FortiSandbox w chmurze producenta, gdzie pliki nieznane będą poddawane analizie zaawansowanych technik wykrywania cyberzagrożeń. Ponadto agent zawiera funkcje VPN, które można zabezpieczyć wieloskładnikowym uwierzytelnianiem z wykorzystaniem
FortiToken lub/oraz certyfikatu wygenerowanego z posiadanego CA lub z poziomu
FortiAuthenticator.